•  120 Ezra Rust Dr., Saginaw, MI 48601
  •  989.759.1362
  •  989.759.1626

All Area Arts Awards Winners

1990:

  • Saginaw Art Museum- Art Goes To School

1991:

  • Brenner, Marianne- Art Activist

1992:

  • Evans, Harold

1993:

  • Harrison, Louise
  • St. Lukes Hospital

1994:

  • Vasold, Howard

1995:

  • Andersen, George W.
  • Saginaw Public Schools
  • Saginaw Choral Society
  • Second National Bank
  • Shek, Patricia – Volunteer

1996:

  • Marsh, Doris E.- Saginaw Valley Dancers
  • Art in Public Places
  • The Saginaw News
  • Fredericks, Marshall M. – Sculptor

1997:

  • Brush, Mike
  • Pit & Balcony
  • Bronner’s CHRISTmas Wonderland
  • McGregor, A.D. & Shirley

1998:

  • Jonker, Jack
  • Tri-City Woodcarvers Association
  • Saginaw Black Panhellenic Council
  • Kahan, Leo & Emelie

1999:

  • Martineau, Janet - The Saginaw News
  • McMichael, Catherine- Composer/Performer
  • Pritchett, Esau – Actor, Rising Star Award
  • Saginaw African Cultural Festival
  • National City Bank

2000:

  • Largent, Gregory and Anna
  • Historical Society of Saginaw County
  • Horizon’s Center
  • New Reformation Band
  • Arthur Hill High School Drum Line
  • Rising Star Award

2001:

  • Mossner, Yoko - Japanese Cultural Center and Tea House
  • Saginaw Community Concert Association
  • Saginaw Eddy Concert Band
  • Braun, Kenderick, Finkbeiner PLC
  • Heritage High School for Hello Dolly
  • Rising Star Award

2002:

  • Case, Frederick W. JR
  • Saginaw Art Museum
  • Yeo & Yeo
  • Hues, Ryan de- Rising Star Award

2003:

  • Bellen, Ken & Jane
  • PRIDE’S Friday Night Live
  • Saint Mary’s
  • Najar, Leo

2004:

  • Shaheen, Dr. & Mrs. Samuel
  • Owen-Robinson, John and Canika Pugh,
  • ACT-SO
  • Saginaw Bay Symphony Orchestra
  • Scientific Brake and Equipment

2005:

  • Pumford, Susan
  • Venner Performing Arts
  • Stevens Worldwide Van Lines
  • Marshall M. Fredericks Sculpture Museum

2006:

  • Lewis, Art
  • Japanese Cultural Center & Tea House
  • Marshall Field’s
  • McGee, Linda

2007:

  • Trombley, Thomas
  • Ardern & Whitney Flowers
  • Holidays in the Heart of the City
  • Baskin, Richard Jr. – Rising Star Award
  • McMillon, Morgan – Rising Star Award

2008:

  • Marion Tincknell
  • Friends of Theodore Roethke
  • Richard J. Garber and the Garber Management Group
  • White Crow Conservatory of Music

2009:

  • Roderick Bieber
  • Old Saginaw City Lawn Chair Film Festival
  • Tri-Star Trust Bank
  • Stewart Francke (20th Anniversary Award)

2010:

  • Jean Beach
  • The Dow Event Center
  • WNEM TV5
  • Saginaw Valley State University Department of Theatre Kennedy Center American College Theatre Festival

2011:

  • Brian d’Arcy James – SAEC 25th Anniversary Award
  • Rosalind K. Berlin
  • Jeannine “J.C.” Coughlin
  • Tim and Tamara Grefe
  • Wildfire Credit Union

2012:

  • Larry Preston – Great Lakes Bay Regional Arts Award
  • Absolute! Building Maintenance
  • Mike and Sarah Jury
  • Sue White

2013:

  • Ryan Kaltenbach
  • Major Chords for Minors
  • Saginaw on Stage – Rotary Club of Saginaw
  • Saginaw Valley State University – Great Lakes Bay Regional Arts Awards

2014:

  • Richard Jensen
  • Riverside Saginaw Film Festival
  • Catholic Federal Credit Union
  • Kevin Cole – 25th Anniversary All Area Arts Award

2015:

  • Abele Greenhouse and Garden Center
  • Jazz on Jefferson
  • Stacie Rose

2016:

  • Melodye and Dennis Adomaitis
  • Luther Hale
  • Ricardo Verdoni
  • Marilyn Wheaton – Great Lakes Bay Regional Arts Award

2017:

  • Mary and Jim Fives
  • Ann Russell-Lutenske
  • Patricia Yockey
The Saginaw Arts and Enrichment Commission is supported in part by grants from the Michigan Council for Arts and Cultural Affairs and the National Endowment for the Art